تجزیه و تحلیل جدید نشان می دهد که صنعت خبری از مزایای اقتصادی قابل توجهی از فیس بوک برخوردار است

یافته های NERA مطابق با گزارش اخیر دیگر اندیشکده بریتانیایی آژانس بین المللی انرژی، که بیان می‌کند: «به‌طور کلی، صرف اینکه پلتفرم‌های دیجیتال از انقلاب دیجیتال سود برده‌اند، آنها را مسئول مبارزات روزنامه‌ها نمی‌کند. گوگل و متا بیش از آنچه هنری فورد از صنعت اسب و کالسکه دزدیده بود، پول ناشران را نگرفتند. فن آوری جدید ظهور کرد، ترجیحات مصرف کنندگان تغییر کرد و مدل های کسب و کار قبلی از هم پاشیدند.

در زمانی که ما با رقابت سخت و بادهای معکوس اقتصادی جهانی روبرو هستیم، تمرکز ما بر کسب و کار اصلی و پاسخگویی به خواسته های کاربرانمان است. برای اکثر کاربران ما، این پیوندهای خبری نیست. کاربران فیس بوک به طور فزاینده ای به محتوای مبتنی بر خالق، به ویژه ویدیو علاقه مند هستند.

این مقاله همچنین می‌گوید: «مداخلات پیشنهادی دولت که برای وادار کردن متا به ارائه غرامت پولی به ناشران بر اساس ادعای قدرت بازار یا قدرت چانه‌زنی نامتناسب طراحی شده‌اند، بنابراین با شواهد موجود توجیه نمی‌شوند.»

این گزارش که توسط دکتر جفری آیزناخ از NERA، استاد کمکی در دانشکده حقوق دانشگاه جورج میسون که قبلا سمت‌های سیاستی ارشد در کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده و دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید را بر عهده داشت، به وضوح نشان می‌دهد که «بنیاد اقتصادی وجود ندارد. برای ادعاهای ناشران اخبار مبنی بر اینکه فیس بوک یک پلت فرم «باید» برای ناشران است یا اینکه «عدم تعادل قدرت چانه زنی» دارد.»

به همین دلیل است که سال گذشته، ما شروع به پایان دادن به پشتیبانی از برخی ابزارهای مورد استفاده توسط ناشران، از جمله مقالات فوری، بولتن و شاخص های اخبار فوری کردیم. ما انتظار نداریم در آینده محصولات جدید فیس بوک را به طور خاص برای ناشران اخبار ارائه کنیم، زیرا همانطور که این تحقیق نشان می دهد، دسترسی به اخبار به سادگی دلیل استفاده بیشتر مردم از برنامه های ما نیست. البته، ناشران همچنان می‌توانند لینک‌هایی را به داستان‌های خود ارسال کنند و مردم را به روشی که هر فرد یا سازمان دیگری می‌تواند به وب‌سایت خود هدایت کند.

اما، همانطور که این تحقیق نشان می‌دهد، این استدلال که پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک به‌طور ناعادلانه به ضرر ناشران اخبار سود می‌برند، یک سوء تفاهم اساسی از تبادل ارزش بین این دو است. فیس بوک به طور فعال پیوندها یا محتوای خبری را از اینترنت خراش نمی دهد و آن را در فیدهای افراد قرار نمی دهد. در اکثر موارد، این خود ناشران هستند که انتخاب می‌کنند پیوندهای داستان‌هایشان را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند، یا آن‌ها را برای اشتراک‌گذاری توسط دیگران در دسترس قرار دهند، زیرا از انجام این کار ارزش کسب می‌کنند. به همین دلیل آنها دکمه هایی در صفحات خود دارند که خوانندگان را تشویق می کند تا آنها را به اشتراک بگذارند. و اگر روی پیوندی که در فیس‌بوک به اشتراک گذاشته شده است کلیک کنید، به وب‌سایت ناشر هدایت می‌شوید، جایی که آنها 100٪ درآمد حاصل از آن بازدید را نگه می‌دارند.

نحوه مصرف اخبار همیشه در حال تغییر است. اول رادیو، بعد تلویزیون و حالا اینترنت عادات مردم را تغییر داده و بر انتشار اخبار سنتی تأثیر گذاشته است. داده های S&P Global Market Intelligence نشان می دهد که کاهش تیراژ روزنامه های روزانه مدت ها قبل از پذیرش گسترده اینترنت در اواسط دهه 1990 آغاز شده است. در ایالات متحده، درآمد تبلیغات طبقه بندی شده در سال 2000 به اوج خود رسید، در همان سال Craigslist گسترش یافت و کل کشور را تحت پوشش قرار داد.

در کانادا، جایی که قانون اخبار آنلاین پیشنهادی متا را ملزم می‌کند برای لینک‌ها یا محتوایی که ما پست نمی‌کنیم، و دلیلی برای استفاده اکثریت قریب به اتفاق مردم از برنامه‌های ما نیست، هزینه پرداخت کند، ما گفته‌ایم که به دسترسی به اخبار پایان می‌دهیم. محتوای فیسبوک و اینستاگرام برای مردم کانادا در صورتی که قانون به شکل فعلی تصویب شود. ما سال گذشته موضع مشابهی را در ایالات متحده اتخاذ کردیم.

یک گزارش جهانی جدید توسط مشاور اقتصادی NERA، به سفارش متا، نشان داد:

 • معامله فعلی بازار منصفانه است: محتوای خبری ناشران سنتی برای متا ارزش پایینی دارد و در حال کاهش است، در حالی که ناشران از ترافیک برنامه های رسانه های اجتماعی بهره می برند.
  • ناشران از استفاده از فیس بوک «مزایای اقتصادی قابل توجهی» به دست می آورند که تقریباً 1 تا 1.5 درصد از درآمد آنها را تشکیل می دهد.
  • در سطح جهانی، 90 درصد از بازدیدهای ارگانیک در پیوندهای مقاله از ناشران خبری، بر روی پیوندهایی است که توسط خود ناشران ارسال شده است، نه توسط کاربران فیس بوک.
 • عادات در حال تغییر هستند: نسبت بزرگسالانی که از فیس بوک برای اخبار استفاده می کنند بین سال های 2016 تا 2022 حدود یک سوم از 45 درصد به 30 درصد کاهش یافته است.
  • تنها 13 درصد از بزرگسالان آمریکایی ترجیح می دهند از رسانه های اجتماعی برای اخبار استفاده کنند، 33 درصد تلویزیون، 23 درصد وب سایت ها یا برنامه های خبری، 7 درصد رادیو و 5 درصد چاپ را ترجیح می دهند.
  • بسیاری از کاربران فیس بوک فکر می کنند که اخبار «بیش از حد» در فیس بوک وجود دارد، از جمله 21 درصد از کاربران بریتانیایی، 20 درصد آمریکایی ها، 20 درصد از استرالیایی ها و 20 درصد از کانادایی ها.
 • اخبار بخش مهمی از فیس بوک در سطح جهانی نیست: کمتر از 3 درصد از آنچه مردم در فیدهای فیس بوک خود می بینند، پست هایی با پیوند به مقالات خبری است.
  • بیش از 92 درصد از موارد ارگانیک فید فیس بوک در ایالات متحده هیچ پیوندی به محتوای خارجی در سه ماهه سوم سال 2022 نداشتند.

البته اینترنت برای صنعت خبر مخرب بوده است. زمانی که تبلیغات از چاپی به دیجیتال تبدیل شد، اقتصاد اخبار تغییر کرد و صنعت مجبور شد خود را با آن سازگار کند. برخی این انتقال به دنیای آنلاین را با موفقیت انجام داده اند، در حالی که برخی دیگر برای انجام این کار با مشکل مواجه شده اند.

رابطه بین ناشران سنتی و فیس بوک نشان دهنده یک معامله عادلانه در بازار است. شواهد نشان می دهد که ناشران اخبار، بر اساس استدلال های خود، ارزش قابل توجهی از پیوندهایی به محتوای خبری که داوطلبانه در فیس بوک ارسال کرده اند به دست می آورند.

منبع

رابطه بین ناشران اخبار سنتی و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی موضوع بحث‌های زیادی در سال‌های اخیر بوده است، به طوری که ناشران اغلب ادعا می‌کنند که متا از پیوند به داستان‌های خبری که در فیس‌بوک به اشتراک گذاشته می‌شود، به‌طور ناعادلانه سود می‌برد. این امر بر سیاستگذاران در تعدادی از کشورها تأثیر گذاشته است، جایی که قوانینی پیشنهاد یا وضع شده است که شرکت های مبتنی بر اینترنت را ملزم می کند به ناشران اخبار پول پرداخت کنند. اما تحقیقات جدید منتشر شده امروز نشان می دهد که این ادعاها اشتباه هستند.