تمرینی مستقل برای تأثیر حقوق بشر متا در اسرائیل و فلسطین در طول تشدید تنش در ماه مه 2021

همانطور که BSR در گزارش خود به رسمیت شناخته است، رویدادهای می 2021 در سراسر صنعت، چالش های طولانی مدت در مورد تعدیل محتوا در مناطق متاثر از درگیری، و نیاز به محافظت از آزادی بیان و در عین حال کاهش خطر استفاده از خدمات آنلاین برای گسترش نفرت ظاهر شد. یا تحریک به خشونت این گزارش همچنین تاکید کرد که چگونه مدیریت این مسائل به دلیل شرایط پیچیده ای که درگیری را احاطه کرده است، از جمله پویایی اجتماعی و تاریخی آن، رویدادهای مختلف خشونت آمیز سریع و اقدامات و فعالیت های سازمان های تروریستی، دشوارتر شده است.

BSR تعدادی توصیه با تمرکز بر رویکرد ما برای بررسی محتوا به زبان عبری و عربی ارائه کرد.

از زمانی که گزارش نهایی را دریافت کرده‌ایم، این توصیه‌ها را به دقت بررسی کرده‌ایم تا به ما کمک کند بفهمیم کجا و چگونه می‌توانیم پیشرفت کنیم. پاسخ ما تعهد ما به اجرای 10 توصیه، تا حدی اجرای چهار توصیه را توضیح می دهد و ما در حال ارزیابی امکان سنجی شش توصیه دیگر هستیم. ما هیچ اقدام دیگری در مورد یک توصیه انجام نخواهیم داد.

ما می‌خواهیم خدمات ما مکانی باشد که مردم بتوانند آزادانه و با خیال راحت در سراسر جهان ابراز نظر کنند. این امر به ویژه در شرایطی که می توان از رسانه های اجتماعی برای گسترش نفرت، دامن زدن به تنش و تحریک خشونت در زمین استفاده کرد، صادق است. به همین دلیل است که قوانین واضحی علیه آن داریم تروریسم، سخنان تنفرآمیز و تحریک به خشونت، و کارشناسان موضوعی که به توسعه و اجرای آن قوانین کمک می کنند. یک شرکت هم داریم سیاست حقوق بشر و اختصاص داده شده تیم حقوق بشر – چه کسانی به ما کمک می کنند تا خطرات حقوق بشر را مدیریت کنیم و درک بهتری از تاثیر محصولات و فناوری های ما بر کشورها و جوامع مختلف داشته باشیم.

BSR همچنین توصیه کرد که به کار برای ایجاد فرآیندهایی برای مسیریابی بهتر محتوای عربی بالقوه نقض بر اساس گویش برای بررسی محتوا ادامه دهیم. ما در حال ارزیابی امکان سنجی این توصیه هستیم. ما تیم های بزرگ و متنوعی برای بررسی محتوای عربی، با مهارت های زبان مادری و درک بافت فرهنگی محلی در سراسر منطقه – از جمله در فلسطین، داریم. ما همچنین سیستم‌هایی داریم که از فناوری برای کمک به تعیین زبان محتوایی استفاده می‌کنند، بنابراین می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که توسط بازبینان محتوای مرتبط بررسی می‌شود. ما در حال بررسی طیف وسیعی از گزینه ها هستیم تا ببینیم چگونه می توانیم این فرآیند را بهبود بخشیم. این شامل بررسی استخدام بازبینان بیشتر محتوا با قابلیت‌های گویش و زبان متنوع است، و تلاش برای درک اینکه آیا می‌توانیم سیستم‌هایمان را برای تمایز بهتر بین لهجه‌های مختلف عربی آموزش دهیم تا به مسیریابی و بررسی محتوای عربی کمک کند.

BSR توصیه می‌کند که خط‌مشی‌های خود را در این زمینه بررسی کنیم تحریک به خشونت و افراد و سازمان های خطرناک (DOI) – قوانینی که ما وضع کرده‌ایم که گروه‌هایی مانند تروریست‌ها، سازمان‌های نفرت‌انگیز و جنایتکار را که توسط سیاست‌های ما تعریف شده‌اند، که مأموریت خشونت‌آمیز اعلام می‌کنند یا درگیر خشونت هستند را از حضور در فیس‌بوک یا اینستاگرام منع می‌کند. ما این نهادها را بر اساس رفتار آنها به صورت آنلاین و آفلاین ارزیابی می‌کنیم – مهم‌تر از همه، پیوند آنها با خشونت. ما متعهد به اجرای این توصیه‌ها شده‌ایم، از جمله بازنگری در هر دو حوزه خط‌مشی برای بررسی نحوه رویکرد ما به بحث سیاسی درباره گروه‌های ممنوعه، و اینکه چگونه می‌توانیم برای مقابله با محتوای ستایش‌کننده خشونت کار بیشتری انجام دهیم. به عنوان بخشی از این بررسی جامع، ما به طور گسترده با طیف وسیعی از کارشناسان، دانشگاهیان و سهامداران – نه فقط در منطقه، بلکه در سراسر جهان – مشورت خواهیم کرد.

BSR توصیه کرد که به کار برای توسعه و استقرار طبقه‌بندی‌کننده‌های یادگیری ماشینی کارآمد به زبان عبری ادامه دهیم. ما متعهد به اجرای این توصیه شده‌ایم و از ماه مه 2021 یک طبقه‌بندی عبری «گفتار خصمانه» را راه‌اندازی کرده‌ایم تا به ما کمک کند به طور فعال محتوای نقض‌کننده بیشتر عبری را شناسایی کنیم. ما معتقدیم که این به طور قابل توجهی ظرفیت ما را برای رسیدگی به موقعیت‌هایی مانند این، که در آن شاهد جهش‌های عمده در نقض محتوا هستیم، بهبود می‌بخشد.

گزارش BSR یک گام مهم رو به جلو برای ما و کار ما در زمینه حقوق بشر است. رویدادهای جهانی پویا هستند و بنابراین راه هایی که در آن به ایمنی، امنیت و آزادی بیان توجه می کنیم نیز باید پویا باشد. ارزیابی‌های حقوق بشری مانند این روش مهمی است که می‌توانیم به بهبود محصولات، سیاست‌ها و فرآیندهای خود ادامه دهیم.

BSR توصیه می‌کند وقتی محتوای نقض‌کننده را حذف می‌کنیم و «اخطارها» را اعمال می‌کنیم، اطلاعات مشخص و دقیقی را در اختیار افراد قرار دهیم. ما این توصیه را تا حدی اجرا می‌کنیم، زیرا برخی از افراد چندین خط‌مشی را به طور همزمان نقض می‌کنند – چالش‌هایی برای اینکه چقدر می‌توانیم در مقیاس خاص باشیم. ما قبلاً در اکثر موارد این اطلاعات خاص و جزئی را ارائه می دهیم و در موارد بیشتری که امکان پذیر باشد شروع به ارائه آن کرده ایم.

همانطور که BSR روشن می کند، هیچ راه حل سریع و یک شبه برای بسیاری از این توصیه ها وجود ندارد. در حالی که ما قبلاً در نتیجه این تمرین تغییرات قابل توجهی ایجاد کرده‌ایم، این فرآیند زمان می‌برد – از جمله زمان برای درک اینکه چگونه برخی از این توصیه‌ها می‌توانند به بهترین شکل مورد توجه قرار گیرند و اینکه آیا آنها از نظر فنی امکان‌پذیر هستند یا خیر.

به عنوان بخشی از تعهد ما برای کمک به ایجاد محیطی که در آن مردم بتوانند آزادانه و ایمن خود را ابراز کنند و پیروی از توصیه هیئت نظارت در سپتامبر 2021، ما از Business for Social Responsibility (BSR) – یک سازمان مستقل با تخصص در حقوق بشر – خواستیم تا در مورد تأثیر سیاست ها و فرآیندهای ما در اسرائیل و فلسطین در طول تشدید تنش مه 2021، از جمله بررسی اینکه آیا سیاست ها و فرآیندها بدون تعصب اعمال شدند. در طول سال گذشته، BSR تجزیه و تحلیل دقیقی از جمله تعامل با گروه ها و دارندگان حقوق در اسرائیل، فلسطین و در سطح جهان برای اطلاع رسانی گزارش خود انجام داد. امروز، ما این یافته ها و پاسخ خود را منتشر می کنیم.

بینش دقت لازم

علاوه بر این حوزه‌های عملکرد خوب، BSR به این نتیجه رسید که دیدگاه‌ها، ملیت‌ها، قومیت‌ها و مذاهب مختلف به خوبی در تیم‌هایی که روی این موضوع در Meta کار می‌کنند، حضور دارند. آنها هیچ مدرکی مبنی بر تعصب عمدی به هیچ یک از این دلایل در میان هیچ یک از این کارمندان پیدا نکردند. آنها همچنین هیچ مدرکی پیدا نکردند که در توسعه یا اجرای هر یک از سیاست‌های ما به دنبال سود یا آسیب رساندن به یک جامعه خاص بودیم.

BSR همچنین توصیه کرد که سیستم را ردیف کنیم ضربات و پنالتی ها زمانی که افراد خط‌مشی DOI ما را نقض می‌کنند، درخواست می‌کنیم. ما متعهد به ارزیابی امکان سنجی این توصیه خاص هستیم، اما قبلاً کار را برای ساده تر، شفاف تر و متناسب تر کردن این سیستم آغاز کرده ایم.

علیرغم این عوارض، BSR تعدادی از زمینه های “عمل خوب” را در پاسخ ما شناسایی کرد. اینها شامل تلاش‌های ما برای اولویت‌بندی اقدامات برای کاهش خطر استفاده از پلتفرم برای تشویق خشونت یا آسیب، از جمله ایجاد سریع یک مرکز عملیات ویژه اختصاصی برای پاسخگویی به فعالیت‌ها در سراسر برنامه‌های ما در زمان واقعی بود. این مرکز با تیم‌های متخصص، از جمله کارشناسان منطقه‌ای و زبان‌های بومی عربی و عبری، کار می‌کرد که برای حذف محتوایی که خط‌مشی‌های ما را نقض می‌کرد، تلاش می‌کردند و همچنین مطمئن شدند که به محض اطلاع از اشتباهات در اجرای خود رسیدگی می‌کنیم. همچنین شامل تلاش‌های ما برای حذف محتوایی بود که متناسب و مطابق با استانداردهای جهانی حقوق بشر بود.

BSR همچنین توصیه می‌کند که تعداد گزارش‌های رسمی دریافت‌شده از نهادهای دولتی را برای حذف محتوایی که قوانین محلی را نقض نمی‌کند، اما به طور بالقوه استانداردهای انجمن ما را نقض می‌کند، افشا کنیم. ما متعهد به اجرای این توصیه شده ایم. ما قبلاً یک گزارش دوسالانه منتشر می‌کنیم که در آن جزئیاتی از تعداد محتوایی که بر اساس کشور برای نقض قوانین محلی در نتیجه یک درخواست قانونی معتبر محدود می‌کنیم، منتشر می‌کنیم. ما اکنون در تلاش هستیم تا معیارهایی را که به عنوان بخشی از این گزارش ارائه می‌دهیم، گسترش دهیم تا جزئیات محتوای حذف شده به دلیل نقض خط‌مشی‌های ما را در پی درخواست دولت نیز شامل شود.

علاوه بر این، BSR توصیه می‌کند که فرآیندهایی را که برای به‌روزرسانی و حفظ کلمات کلیدی مرتبط با آن در اختیار داریم، تنظیم کنیم. سازمان های خطرناک را تعیین کرد، برای کمک به جلوگیری از مسدود شدن اشتباه هشتگ ها – مانند خطای می 2021 که به طور موقت توانایی افراد را برای دیدن محتوا در صفحه هشتگ الاقصی محدود کرد. در حالی که ما به سرعت این مشکل را برطرف کردیم، هرگز نباید از اول اتفاق می افتاد. ما قبلاً این توصیه را اجرا کرده‌ایم و فرآیندی را ایجاد کرده‌ایم تا مطمئن شویم تیم‌های متخصص در Meta اکنون مسئول بررسی و تأیید این کلمات کلیدی هستند.

شفافیت

زیربنای همه اینها، BSR مجموعه‌ای از توصیه‌ها را با محوریت کمک به مردم برای درک بهتر خط‌مشی‌ها و فرآیندهای ما ارائه کرد.

تحلیل BSR خاطرنشان می‌کند که فیس‌بوک و اینستاگرام محتوای یهودی‌ستیزانه را به عنوان بخشی از سیاست سخنان نفرت‌انگیز خود ممنوع می‌کنند، که اجازه حمله علیه کسی را بر اساس مذهب یا هر ویژگی محافظت‌شده دیگری نمی‌دهد. BSR همچنین خاطرنشان می‌کند که از آنجایی که ما در حال حاضر اهداف سخنان مشوق عداوت و تنفر را ردیابی نمی‌کنیم، نمی‌توانیم میزان شیوع محتوای یهودی‌ستیزانه را اندازه‌گیری کنیم، و آنها توصیه کرده‌اند که مکانیزمی ایجاد کنیم که به ما امکان انجام این کار را بدهد. ما موافقیم که درک بهتر شیوع انواع خاص سخنان تنفرآمیز ارزشمند است و متعهد به ارزیابی امکان‌سنجی این امر هستیم.

با این اوصاف، BSR نگرانی‌های مهمی را در مورد اجرای ناکافی محتوا، از جمله تحریک خشونت علیه اسرائیلی‌ها و یهودیان در پلت‌فرم‌های ما، و موارد خاصی که در آن‌ها تصور می‌کردند سیاست‌ها و فرآیندهای ما تأثیری غیرعمدی بر جوامع فلسطینی و عرب داشته است، ایجاد کرد – در درجه اول بر آزادی آنها. بیان BSR 21 توصیه خاص را در نتیجه بررسی دقیق خود ارائه کرد که حوزه‌های مرتبط با خط‌مشی‌های ما، نحوه اجرای آن خط‌مشی‌ها و تلاش‌های ما برای ارائه شفافیت به کاربران را پوشش می‌دهد.

اقدامات ما در پاسخ به توصیه ها

علاوه بر این، BSR ما را تشویق کرد تا مشارکت ذینفعان را در اطراف انجام دهیم و از شفافیت در مورد تعهدات قانونی ایالات متحده در این زمینه اطمینان حاصل کنیم. ما متعهد شده ایم تا حدی این توصیه را اجرا کنیم. در حالی که ما به طور منظم مشارکت گسترده سهامداران را در مورد این سیاست‌ها و نحوه اجرای آنها انجام می‌دهیم، به مشاوران حقوقی و مقامات تحریمی مربوطه برای درک تعهدات خاص خود در این زمینه متکی هستیم. ما موافقیم که شفافیت در اینجا و از طریق ما بسیار مهم است استانداردهای جامعه، ما جزئیاتی از نحوه تعریف گروه های تروریستی، نحوه طبقه بندی آنها و اینکه چگونه این طبقه بندی ها بر مجازات هایی که برای افرادی که قوانین ما را نقض می کنند اعمال می کنیم، ارائه می دهیم.

اجرای سیاست های ما

برای اطلاعات بیشتر در مورد گام‌های دیگری که برداشته‌ایم، می‌توانید پاسخ ما به ارزیابی BSR را به طور کامل در اینجا بخوانید. ما همچنان در گزارش سالانه حقوق بشر خود، مردم را در مورد پیشرفت خود در جریان خواهیم گذاشت.

منبع

در اینجا به‌روزرسانی کار ما برای رسیدگی به برخی از حوزه‌های کلیدی شناسایی‌شده در گزارش آمده است:

سیاست های ما