حفاظت از بحث عمومی در طول جنگ در اوکراین و اعتراضات در ایران

در طول جنگ، تیم‌های ما برای شناسایی تهدیدهای نوظهور و پاسخگویی سریع‌تر در حالت آماده باش بوده‌اند. همانطور که پیشرفت کرده است، ما شاهد تغییراتی در عملیات نفوذ آشکار و پنهان روسیه در پلتفرم خود و به طور گسترده تر در اینترنت بوده ایم.

رسانه های تحت کنترل دولت:

در مجموع، ما بیش از 450 صفحه و حساب اینستاگرام را برچسب گذاری کردیم. در پاسخ، شاهد کنترل دولت بودیم تغییر رسانه ها به پلتفرم های دیگر و استفاده از دامنه های جدید برای فرار از شفافیت اضافی (و تنزل نسبت به) پیوندهای وب سایت هایشان. ما این رفتار را در سراسر جهان مشاهده کردیم، نه تنها در جاهایی که رسانه های دولتی روسیه با محدودیت های دولتی مواجه بودند.

کمپین های نفوذ پنهان:

پس از اعمال قوانین جدید و قوی تر برای رسانه های تحت کنترل دولت روسیه، از جمله تنزل رتبه پست های آنها و ارائه برچسب به کاربران به طوری که آنها منبع اطلاعات، جدیدترین، را بدانند پژوهش دریافته است که کاهش قابل توجهی در فعالیت این صفحات در سراسر جهان و همچنین کاهش قابل توجهی در تعامل افراد با محتوایی که پست می‌کنند وجود دارد.

در زمان‌های جنگ و ناآرامی‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌هایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، واتس‌اپ و مسنجر راهی برای برقراری ارتباط در داخل و خارج از مرزها برای اشتراک‌گذاری اطلاعات و رساندن صدای خود به مردم می‌دهند. در تعدادی از مناطق در سراسر جهان، ما شاهد تلاش‌هایی از سوی دولت‌ها برای ساکت کردن شهروندان، کنترل جریان اطلاعات و دستکاری در بحث‌های عمومی بوده‌ایم. در طول سال گذشته هیچ کجا به اندازه تهاجم روسیه به اوکراین و در جریان اعتراضات گسترده در ایران آشکار نبوده است.

هنگامی که اعتراضات شروع شد، ما به سرعت برای ایجاد یک تیم اختصاصی با تمرکز بر رسیدگی به مشکلات ناشی از آنها حرکت کردیم. این تیم متشکل از فارسی زبانان و همچنین کارشناسانی در زمینه سیاست‌ها، محصولات، عملیات و حقوق بشر ما است که به‌طور شبانه روزی تلاش می‌کنند تا مطمئن شوند که ما خط‌مشی‌های خود را به درستی اعمال می‌کنیم و هر اشتباهی را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف می‌کنیم.

اینستاگرام به طور گسترده توسط ایرانیان برای روشن کردن اعتراضات و واکنش وحشیانه رژیم استفاده شده است. از زمان درگذشت مهسا امینی، هشتگ های مربوط به اعتراضات در ایران بیش از 160 میلیون بار در اینستاگرام استفاده شده است. #مهساامینی پنجمین هشتگ برتر جهان در سه ماه اول اعتراضات بود که نشان دهنده قدرت رسانه های اجتماعی برای کمک به ایجاد آگاهی در این لحظات حساس بود. معترضان تصاویر اینستاگرامی خود از اعتراضات را با رسانه های بین المللی به اشتراک گذاشته اند که بسیاری از آنها نمی توانند از ایران گزارش دهند.

کار صدها سازمان بشردوستانه و گروه های داوطلب با قطع یا محدود شدن اطلاعات تحت تأثیر قرار می گیرد. از طریق برنامه Data for Good ما که در سال 2017 تأسیس شد، متا بخشی از همکاری بی‌سابقه بین شرکت‌های فناوری، بخش عمومی، دانشگاه‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی و سایرین برای کمک به امدادرسانی به بلایای طبیعی، حمایت از بهبود اقتصادی و اطلاع‌رسانی درباره سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری بوده است. مجموعه داده‌های Good به کار شرکای بشردوستانه، از جمله Direct Relief، که 650 تن کمک پزشکی و 14.7 میلیون دلار کمک مالی مستقیم برای حمایت از پناهندگان اوکراینی ارائه کرد، خبر داد. آنها همچنین از کار آژانس های بزرگ سازمان ملل مانند سازمان بین المللی مهاجرت، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و سایرین مطلع می شوند، زیرا آنها از کمک های پزشکی، مسکن و تلاش های اسکان مجدد حمایت می کنند.

از زمان قطع این دو شبکه، هزاران تلاش تکراری برای ایجاد حساب های کاربری جعلی دیده ایم. این فعالیت پنهانی تهاجمی و مداوم است و دائماً نقاط ضعف را در سراسر اینترنت جستجو می کند، از جمله ایجاد صدها دامنه جدید سازمان های خبری جعلی.

حمایت های بشردوستانه:

همانطور که این گزارش ها نشان می دهد، اینها مسائلی نیستند که هر شرکتی بتواند به تنهایی با آن مقابله کند. این کمپین ها – و تاکتیک های مورد استفاده در روسیه، ایران و جاهای دیگر – طیف وسیعی از پلتفرم ها و خدمات را در سراسر اینترنت هدف قرار می دهند. تاکتیک ها سازگار و تغییر خواهند کرد و تهدیدات جدیدی پدیدار خواهند شد. همانطور که آنها انجام می دهند، ما به بررسی و حذف عملیات نفوذ مخفی مانند اینها و به اشتراک گذاشتن یافته های خود با همتایان صنعت، محققان و مردم برای کمک به اطلاع رسانی دفاعی جمعی خود ادامه خواهیم داد.

اعتراضات گسترده‌ای که پس از قتل مهسا امینی آغاز شد، منجر به سرکوب شدید بیان و آزادی تجمع توسط مقامات ایرانی و همچنین محدود کردن استفاده از اینترنت و اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام شد که به طور گسترده توسط ایرانیان استفاده می‌شود. ما رویدادها را از نزدیک دنبال کرده‌ایم و چندین قدم برداشته‌ایم تا مردم را در ارتباط و ایمن نگه داریم.

کمک به ارتباط افراد:

به عنوان بخشی از تعهد خود به شفافیت، ما همچنین گزارش‌های فصلی را منتشر می‌کنیم که اطلاعاتی در مورد کار ما در این زمینه، از جمله تهدیدات متخاصمی که شناسایی کرده‌ایم و در برابر آنها اقدام کرده‌ایم، و اجرای خط‌مشی‌های متا را نشان می‌دهد. در کنار انتشار امروز این گزارش‌ها و سایر گزارش‌های شفاف‌سازی مربوط به سه ماهه چهارم 2022، ما همچنین به‌روزرسانی‌هایی را درباره اقدامات خود در رابطه با جنگ روسیه و اوکراین و اعتراضات در ایران ارائه می‌کنیم.

روسیه/اوکراین

نزدیک به یک سال از حمله کامل روسیه به اوکراین می گذرد. در عرض چند روز، روسیه تلاش کرد دسترسی به فیس بوک و اینستاگرام را به عنوان بخشی از تلاش گسترده تر برای قطع ارتباط شهروندان روسی از اینترنت باز، ساکت کردن مردم و رسانه های مستقل و دستکاری افکار عمومی مسدود یا محدود کند. از زمان شروع تهاجم، ما به‌روزرسانی‌هایی در مورد پاسخ خود ارائه کرده‌ایماز جمله اقداماتی که برای کمک به حفظ امنیت اوکراینی‌ها و روس‌ها انجام داده‌ایم، رویکرد ما به اطلاعات نادرست، رسانه‌های تحت کنترل دولت و اطمینان از دسترسی قابل اعتماد به اطلاعات قابل اعتماد.

حساب‌های رسانه‌های اجتماعی فعالان و روزنامه‌نگاران اغلب در جریان اعتراضات هدف قرار می‌گیرند. ما داریم سیاست هایی را طراحی کرد تا از این گروه ها محافظت بیشتری در برابر تهدیدهای خشونت آمیز ایجاد کند، شامل حذف محتوایی که افراد را به‌عنوان فعال در موقعیت‌هایی که می‌تواند آنها را در معرض خطر قرار دهد، «اخراج» می‌کند. آو هنگامی که متوجه می شویم مدافعان حقوق بشر در نتیجه کارشان دستگیر یا بازداشت شده اند، اقداماتی را برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به حساب های آنها انجام می دهیم.. برای کمک به مردم در محکوم کردن و افزایش آگاهی در مورد نقض حقوق بشر، ما به محتوای گرافیکی اجازه می دهیم – اغلب با برچسب هشدار دهنده – در حالی که همچنان محتوای خشونت آمیز را حذف می کنیم.

گزارش سه ماهه شفافیت

با وجود تلاش‌ها برای مسدود کردن اینستاگرام، ده‌ها میلیون نفر هنوز راه‌هایی برای دسترسی به آن از طریق VPN و سایر ابزارها پیدا می‌کنند، از جمله با اتصال پایدارتر از طریق Instagram Lite، که سال گذشته در ایران راه‌اندازی کردیم تا به مردم در دسترسی به اینستاگرام کمک کنیم. پهنای باند کاهش می یابد. در ژانویه، ما نیز معرفی کرد یک ابزار جلوگیری از دور زدن واتس اپ که به افراد اجازه می دهد از طریق سرورهای پروکسی که توسط داوطلبان در سراسر جهان راه اندازی شده اند، به واتس اپ دسترسی پیدا کنند.

کمک به معترضان برای روشن کردن وقایع روی زمین:

تخمین جابجایی از داده برای خوب کمک کرده اند شکاف های موجود در آمار رسمی در مورد محل اسکان جمعیت های آواره پس از ترک اوکراین را پر کنند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم اوکراین را ترک می کنند و بلافاصله وارد لهستان می شوند، اما ممکن است به آلمان یا جمهوری چک بروند، که آمار رسمی ممکن است گزارش نکند. اطلاعات حاصل از Data for Good، بینش‌های جمعیت شناختی را در این مورد آشکار کرده است جمعیت ها، از جمله تفکیک سن و جنسیت، که به اطلاع رسانی در مورد نوع خدمات پزشکی مورد نیاز و همچنین حمایت شغلی کمک کرده است. این بینش ها همچنین حاکی از حمایت بانک جهانی از دولت ها بود. آنها بخشی از تخصیص منابع خود را حول غذا و مسکن به نفع ثبت نام و خدمات استخدامی در نتیجه متمرکز کردند.

در حالی که فعالیت آشکار رسانه های تحت کنترل دولت روسیه در پلتفرم های ما کاهش یافته است، تلاش ها برای فعالیت های مخفی به شدت افزایش یافته است. شبکه های مخفی روسیه از نظر تاریخی اوکراین را هدف گرفت بیشتر از هر کشور دیگری سال گذشته، ما دو کمپین نفوذ مخفی روسیه را که بر جنگ متمرکز بودند، از بین بردیم. این کمپین‌ها به‌جای تلاش برای ایجاد شخصیت‌های جعلی متقاعدکننده، شبیه عملیات‌های «خراش و چنگ زدن» بودند که از هزاران حساب جعلی در سراسر رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند – نه تنها پلتفرم‌های متا – در تلاش برای غلبه بر گفتگو با محتوایشان. در هر دو مورد، سیستم‌های خودکار ما اکثر این حساب‌ها را بلافاصله پس از ایجاد شناسایی و غیرفعال کردند.

ما تمام تلاش خود را می کنیم تا از توانایی افراد برای استفاده از برنامه های ما در مواقعی که بیشتر به آنها نیاز است محافظت کنیم. البته، مواقعی وجود دارد که برای رعایت قوانین محلی، مجبوریم علیه محتوایی که در غیر این صورت خط‌مشی‌های ما را نقض نمی‌کند، اقدام کنیم. اما نقطه شروع ما همیشه دفاع از توانایی مردم برای شنیدن صدایشان و مقاومت در برابر تلاش‌ها برای محدود کردن استفاده از خدمات ما است – به ویژه در زمان جنگ و ناآرامی‌های اجتماعی.

ما همچنین شاهد موج عظیمی از سخاوت و همبستگی برای مردم اوکراین از سوی کاربران فیس بوک و اینستاگرام در سراسر جهان بوده ایم. تاکنون، مردم نزدیک به 70 میلیون دلار در فیس بوک و اینستاگرام برای سازمان های غیرانتفاعی در حمایت از تلاش های بشردوستانه برای اوکراین در فیس بوک و اینستاگرام جمع آوری کرده اند.

ایران

ما در ابتدای اعتراضات زمانی که دیدیم حساب‌ها به طور ناگهانی پست می‌شوند، به اعمال بیش از حد پاسخ دادیم حجم غیرعادی بالای ویدیوها و شناسایی هرزنامه ما برای محدود کردن موقت آنها از پست کردن. ما نمی‌توانیم تشخیص هرزنامه را که از جامعه جهانی ما محافظت می‌کند، خاموش کنیم، بنابراین تیم‌های ما روی راه‌های دیگری برای جلوگیری از اعمال بیش از حد کار می‌کنند.

امروز ما همچنین گزارش‌های شفاف سه ماهه منظم خود را در مورد سه ماهه چهارم 2022 منتشر می‌کنیم. این شامل ما نیز می‌شود گزارش تهدید خصمانه با جزئیات سه شبکه رفتار غیراصیل هماهنگ که در سه ماهه گذشته حذف کردیم. این شبکه ها مخاطبان داخلی را هدف قرار داده اند کوبا، صربستان و بولیوی و همگی به دولت ها یا احزاب حاکم این کشورها مرتبط بودند. آنها از طیف وسیعی از تاکتیک‌ها برای تأثیرگذاری بر بحث‌های عمومی استفاده کردند، از جمله کمپین‌های فریبنده، تلاش برای انتقاد و ارعاب مخالفان و فعالان در سکوت، و گزارش نادرست افرادی با دیدگاه‌های مخالف در تلاش برای وادار کردن متا به حذف حساب‌هایشان.

در اینجا می توانید گزارش ها را بیابید:

منبع