فرق بتن و سیمان در چیست :: مصالح ساختمانی سیمان

3 – ملات باید بتواند خاصیت چسبندگی را برای مدت ها (به اندازه عمر ساختمان) حفظ کند. هرچند بتن و میلگرد در کنار هم بسیاری از معایب دیگر را از بین می برند اما در بعضی از موارد هم به صورت جدا از هم به کار می روند. در کاربرد هر یک از مصالح به تنهایی، نکته قابل تامل این است که میلگرد عموما تحت کنترل دقیق و با وسایل مدرن پیچیده ساخته می شود و خواص انواع میلگردها دقیقا در آزمایشگاه ها تعیین می شود. این نوع از ماسه را شاید بتوان شایع‌ترین نوع ماسه مورد استفاده در راه‌سازی قالب بتن سپنتا دانست.

تفاوت بتن سبک و بتن معمولی

ماده اصلی تشکیل‌دهنده سیمان، آهک بوده که در ترکیب با خاک رس به دست می‌آید. این ماده در کارخانه‌ها با تغییرات شیمیایی و حرارت بالا به مرحله‌ای می‌رسد که در اختلاط با آب به‌صورت خمیری شکل درآمده و بعد از خشک‌شدن آن، به‌شدت سفت و محکم می‌شود. کلینکر سیمان پرتلند فرآورده ای است مرکب که عمدتا از سیلیکات های کلسیم و آلومینات ها تشکیل شده و از واکنش حرارتی –شیمیایی مواد آهکی و رسی در کوره سیمان تا دمای معینی بدست می آید. سیمان چسباننده ای است آبی که از پودر نمودن کلینکر همراه با مقدار مناسبی سنگ گچ در آسیاب بدست می آید. سیمان در مجاورت آب و در اثر واکنش های هیدراسیون حرارت ایجاد می نماید و گیرش یافته و با گذشت زمان سخت می شود و در شرایط محیطی مناسب مقاومت پایداری را کسب می نماید. مگر اینکه یک ماده خود خشک کن یا ماده شیمیایی دیگری که رطوبت را در دال قفل می کند نیز وارد شود.

معرفی بتن سبک و بتن معمولی

برای کارهای کوچک و همچنین پروژه‌هایی که توسط خود فرد انجام می‌شود سیمان زودگیر انتخاب مناسبی است. سیمان به رنگ خاکستری دیده می‌شود و معمولی‌ترین سیمان موجود در بازار که به احتمال زیاد در اکثر افراد با آن سر و کار دارند. این سیمان خاصیت این را دارد که به‌سرعت خشک و سفت می‌شود برای همین باید بعد از درست‌کردن بلافاصله در محل موردنظر از آن استفاده کرد در غیر این صورت، کارایی خود را از دست خواهد داد.

فرق بتن و سیمان در چیست :: مصالح ساختمانی سیمان

مقاومت شیمیایی سازه ها در مقابله با حمله سولفات ها افزایش پیدا می کند. سیمان پرتلند دارای ۵ نوع گوناگون می باشد که همگی آنها از اکسید آلومینیوم، اکسید سیلیسیم، اکسید آهن و اکسید کلسیم تشکیل شده اند و هر کدام از آنها ویژگی های خاص و مخصوص به خود را دارند. مشخصات سنگدانه های بتن – ramkaco چگالی سنگدانه الزاماً با رفتار سنگدانه مرتبط نیست.

همین تنوع در ساختار بتن و ویزگیهای آن باعث شده است که این ماده موارد مصرف زیادی رد ساختمان سازی داشته باشد. اما پس از قرارگیری در قالبهای مختلف به حالت جامد تغییر شکل میدهد. اگر 200 تا 350 کیلوگرم آهک شکفته را به یک متر مکعب خاک با دانه بندی مختلف (شن، ماسه و رس) اضافه نمائیم و با آب مخلوط کنیم به ملات به دست آمده شفته آهکی می گویند. این شفته پس از 24 تا 48 ساعت خود را گرفته و پس از یک ماه مقاومت آن طوری است که قابل بارگذاری می باشد و اگر در محیط نمناک باشد پس از 5 یا 6 سال فقط می توان با قلم و چکش و یا کمپرسور آن را خرد نمود.

برای ساختن آن ،گرد سرباره ی آهنگدازی(که زود سرد شده باشد و به شکل ماسه ی شکل ماسه پوک درآمده و سیلیس آن بلوری نشده) را با گرد آهک شکفته مخلوط می کنند. برای منظم کردن زمان گرفتن ملات سیمان سرباره، نزدیک به 1% وزن مخلوط آن(گرد تفاله آهنگدازی و آهک شکفته) به آن گردسنگ گچ می افزیند. به عنوان سیمان پرتلند ضد سولفات در شرایطی که مقاومت زیاد بتن در برابر سولفات ها مورد نظر باشد بکار می رود. همانطور که قبلاً اشاره شد، بتن سبک وزن به میزان قابل توجهی برای خشک شدن زمان نیاز دارد.

برای آشنایی کامل و جامع با انواع سیمان و کاربردهای آن به محتوای انواع سیمان در سایت سیوان‌ لند رجوع کنید. سیمان سفید در واقع ساختاری شبیه به سیمان پرتلند دارد که رنگ آن خاکستری روشن است و کاربرد بسیاری در نماسازی ساختمان‌ها خواهد داشت. در ابتدا خرد کردن و ترکیب کردن مواد اولیه مورد نیاز یعنی آهک، خاک رس و اکسیدهای معدنی توسط دستگا‌ه‌های مخصوص انجام خواهد شد.

  • طرز عمل بدین طریق است که ابتدا قدری آب درون استانبولی می ریزند.
  • ماندگاری و سختی بتن بر خلاف سایر مصالح ساختمانی مدرن، آن را تطبیق می دهد.
  • بنابراین آب حاصل از مخلوط اولیه و فرآیند هیدراتاسیون باید در نهایت راه خود را به سطح پیدا کند تا تبخیر شود.
  • گچ ها انواع مختلفی دارند که با توجه به مواردی که به کار برده می شوند خصوصیات متفاوتی دارند.

گچ ها انواع مختلفی دارند که با توجه به مواردی که به کار برده می شوند خصوصیات متفاوتی دارند. در زمان ساخت ملات این سیمان بسیار باید دقت شود چون در نتیجه کار مهم می باشد. همچنین باید در ظرف تمیز ملات درست شود و هنگام سیمان کشی باید توجه داشت تا سطح کار هم دچار آلودگی نشود که باعث می شود گیرش خوبی نداشته باشد. هم داشته باشد، هنگام سوختن بتن تا پایان گرفتن دوغاب سیمان، در بتن سیلیکات ناتریم و سیلیکات کالیم درست می شود. این دو سیلیکات که “آب شیشه” نام دارند، هر گاه در آب دوغاب سیمان حل گردند، در گرفتن آن اختلال ایجاد می کنند. نمونه‌برداری به صورت نمونه‌های فشاری ۷ روزه، ۱۴ روزه، ۲۱ روزه و ۲۸ روزه می‌باشد.

پس از آنکه مخلوط خشک کاملاً با یکدیگر مخلوط شدند آب به تدریج به داخل میکسر در حال دوران اضافه می شود تا زمانی که چسبندگی لازم به دست آید. ملاتهای معمولی در بسیاری از کارهای ساختمانی مانند کف فرش ها، آجرچینی و کفسازی های صلب بلوکی و امور تعمیرات به طور روزمره به کار برده می شوند. تکنولوژی سیمان حتی به قبل از این تاریخ و در زمان یونانیان باستان و تمدن بین النهرین (بین رود دجله و فرات) باز می گردد. شرکت مهندسی پایدار ساخت آپادانا به عنوان تولید کننده مواد شیمیایی ساختمان و نیز انجام پروژه های اجرایی در زمینه های برون مرزی و درون مرزی به خصوص به لحاظ ارائه محصول باکیفیت در سراسر کشور شناخته شده است.

برای ساخت بتن باید از 10 یا 15 درصد سیمان استفاده کرد به طوری که آب و سیمان از طریق عملیات هیدراتاسیون سخت می شوند و سنگ دانه ها را به یک توده سنگی تبدیل می کنند. البته میزان سخت شدن بتن به عواملی بستگی دارد که برای مثال می توان به مقدار سیمان استفاده شده اشاره کرد. همچنین اگر می خواهید این روند را سرعت دهید باید از ترکیبات شتاب دهنده استفاده کنید.