متا در مجمع جهانی اقتصاد 2023: ساختن آینده مبتنی بر وعده فناوری


چکمه های برفی برگشتند. امسال، مجمع جهانی اقتصاد برای اولین بار از زمان شیوع بیماری همه گیر به فصل زمستانی سنتی خود بازگشت.

نشست سالانه 2023 میزبان تعداد بی‌سابقه‌ای از سیاستمداران، رهبران تجاری، سازمان‌های غیردولتی و کارشناسان بی‌شماری بود تا درباره مهم‌ترین مسائل روز بحث کنند.

موضوع امسال، «همکاری در دنیای تکه تکه»، به چالش‌های پیش روی جامعه جهانی، از جنگ در اوکراین گرفته تا تورم و تغییرات آب و هوایی اشاره کرد.

متا حضور سالانه خود را با هیئتی متشکل از 6 مدیر اجرایی، و همچنین یک دفتر مرکزی پاپ آپ، Meta House، که میزبان جلسات زیادی، نمایش هدست های واقعیت مجازی Quest ما و یک پیشنهاد کاکائوی داغ (بسیار محبوب) بود، تمدید کرد.

در طول مدتی که امسال در داووس بودم، این افتخار را داشتم که در رویدادهایی که توسط EY، فایننشال تایمز و دیجیتال سوئیس برگزار می شد، صحبت کنم، با تصمیم گیرندگان در جلسه سال پیش رو بلومبرگ ملاقات کنم و با خبرگزاری های آلمانی n-tv و Frankfurter Allgemeine در مورد صحبت کنم. اولویت های متا برای سال پیش رو من همچنین این فرصت را داشتم که با رئیس موسسه جهانی مک کینزی، سون اسمیت، در مورد چشم انداز اقتصادی سال 2023 صحبت کنم.

در حالی که بیشتر بحث در داووس حول محور چالش‌های فوری بود، فرصت‌هایی نیز برای نگاه کردن به آینده بلندمدت وجود داشت.

با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا چهار موضوع کلیدی که از گفتگوهای من در داووس بیرون آمد، آورده شده است:

همه در مورد متاوره صحبت می کنند

متاورس یک نقطه بحث بزرگ در داووس بود و مجمع جهانی اقتصاد پروژه متاورس خود را اعلام کرد: یک جدید دهکده همکاری جهانی با مشارکت مایکروسافت و Accenture ساخته شده است.

روز چهارشنبه، کریس کاکس، مدیر تولید متا به نویسنده نیل استفنسون، مبتکر عبارت “metaverse” و دیگران پیوست. روی یک پانل برای بحث در مورد توسعه این فصل جدید در فناوری.

من همچنین توانستم پیامدهای تجاری بالقوه متاورس را در گردهمایی سازماندهی شده توسط ابتکار فراصنعتی دیجیتال سوئیس، با حضور رهبران تجاری سوئیسی، نشان دهم.

هوش مصنوعی در حال افزایش است

موضوع داغ دیگر، هوش مصنوعی، زمان زیادی برای پخش در داووس داشت.

ما توانستیم کارهای متا را در این جبهه در دو حوزه به نمایش بگذاریم. اول، قدرت محاسباتی قابل توجه هوش مصنوعی که به طور فزاینده ای «موتور کشف» را در پلتفرم های ما به حرکت در می آورد.

دوم، تحقیقات ما در مورد «هوش مصنوعی مولد»، جایی که الگوریتم‌ها محتوای کاملاً جدیدی را ایجاد می‌کنند. ما Make-A-Scene AI مفهوم تحقیق به مردم این امکان را می دهد که مناظر یا جهان های مجازی را با ترکیبی از متن و طرح ایجاد کنند، در حالی که ما مدل ترجمه هوش مصنوعی NLLB-200 می تواند 200 زبان مختلف را با بهترین کیفیت ترجمه کند. بسیاری از این زبان‌ها، مانند کامبا و لائوس، حتی از بهترین ابزارهای ترجمه موجود امروزی پشتیبانی چندانی نداشتند.

تنوع یک اولویت مستمر است

چه دسترسی دیجیتال باشد و چه نمایندگی زنان در C-suite. روز سه‌شنبه، من به پانلی در داووس پیوستم که توسط EY و Equal Voice، بخشی از شرکت رسانه‌ای سوئیسی Ringier، تشکیل شده بود تا در مورد برابری زنان در دنیای شرکت‌ها صحبت کنم.

در حالی که هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، من توانستم به اشتراک بگذارم که متا در سال‌های اخیر تعداد زنان را در نیروی کار جهانی ما دو برابر کرده است و زنان اکنون 37 درصد از رهبری جهانی ما را تشکیل می‌دهند.

پایداری همچنان در راس برنامه است

علیرغم چالش های بی شماری که جامعه جهانی در سال 2023 با آن مواجه شد، دیدن اینکه پایداری جایگاه خود را به عنوان یک موضوع اولویت برای دولت ها و رهبران تجاری حفظ کرده است، مایه دلگرمی است. گزارش جدید خطرات جهانی 20203 مجمع جهانی اقتصاد، مسائل زیست محیطی را به عنوان 3 نگرانی اصلی در 10 سال آینده فهرست می کند.

روز پنج‌شنبه، من به ساندا اوجیامبو، رئیس ابتکار عمل پایداری شرکتی سازمان ملل متحد، در برنامه روزانه داووس فایننشال تایمز پیوستم تا درباره چگونگی حمایت شرکت‌ها از دستور کار پایداری صحبت کنم. من تعهد متا را به پیمان جهانی سازمان ملل متحد که در سال 2021 به آن ملحق شدیم، و فعالیت های شرکتی پایدار را به اشتراک گذاشتم. این ما را به یکی از بزرگترین خریداران شرکتی انرژی های تجدیدپذیر در جهان تبدیل می کند.

مانند همیشه در مورد داووس، فرصت انجام این همه گفتگوی سازنده در یک مکان بسیار ارزشمند است. اما اگر می‌خواهیم تغییری طولانی‌مدت ایجاد کنیم، باید این بحث‌ها را به عمل واقعی تبدیل کنیم. رهبری از طریق مشارکت، اخلاقی است که من با خودم از کوه باز خواهم گشت.

تا سال بعد.

منبع