معرفی انواع plc و بررسی مزایا و معایب هرکدام نسبت به یکدیگر

معرفی انواع plc و بررسی مزایا و معایب هرکدام نسبت به یکدیگر

سطح ولتاژ مناسب در ترمینال خروجی در هنگام خاموش بودن دستگاه خروجی نیز نشان دهنده خطایی در سیم‌کشی خرید plc زیمنس است. اگر خروجی فعال باشد اما نشانگر LED خاموش باشد، ماژول معیوب است. ولتاژ وارد شده به دستگاه را هنگام روشن بودن ماژول خروجی اندازه‌گیری کنید، مطمئن شوید که خط برگشت به خوبی به دستگاه وصل شده باشد.

بیایید سیستم های مختلف نصب را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم…. با توجه به مدل PLC رله های خروجی میتواند ترانزیستورها، ترایس ها، و یا رله ها باشند. منابع ورودی بر روی پورت های خروجی کنترل دارند تا آنها را خاموش یا روشن کنند. باس کنترل سیگنال های مربوط به عملیات بخش های کنترلی می باشد را جا به جا می کند. طراحی کنترل کننده ها به صورتی است که برای شرایط سخت مناسب بوده و در برابر سرما، گرما، گرد و غبار، رطوبت و غیره محافظت شده اند. از سال 1960 میلادی ، PLC ها وارد صنعت شده و بخش اصلی هر سیست…

  • یک PLC بر اساس ورودی‌ها و خروجی‌های خود می‌تواند داده‌هایی مانند دمای کار، بهره‌وری دستگاه، ایجاد زنگ هشدار هنگام خرابی دستگاه، شروع و توقف خودکار فرآیندها را رصد و ضبط کند.
  • اگر دستگاه متصل به ماژول ورودی روشن به نظر نمی‌رسد، ممکن است مشکل در جایی بین اتصال L1 و اتصال ترمینال به ماژول وجود داشته‎ باشد.
  • علاوه بر این، در مورد نحوه کار آنها در یک سیستم یکپارچه که عملکردهای مختلف را کنترل می کند، بحث خواهیم کرد.
  • اما بیشتر آنها برای سیم‌کشی آسان در کنار هم قرار می‌گیرند.

اگر در جایی در فرآیند خطایی وجود داشته باشد، اپراتور را مطلع می کند که می تواند فرآیند تولید را متوقف کند و داده های سیستم SCADA را بررسی کند. این داده ها را می توان از طریق یک HMI بررسی کرد که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد. راندمان و کارکرد فوق العاده و صرفه اقتصادی، برند Delta را به یکی از برندهای محبوب در حوزه اتوماسیون صنعتی تبدیل کرده است و در ایران نیز این برند پی ال سی محبوبیت بسیاری دارد.

کاربرد پی ال سی در صنعت

این دستگاه دارای کارایی محدودی بوده و در آن دو یا چند ورودی و خروجی تعبیه شده است و برنامه‌نویسی آن به شکل نردبانی و با استفاده از دستورات نمادی انجام می‌پذیرد. PLC سیستمی است که در دستگاه های صنعتی از آن استفاده می شود. تابلو برق محفظه ای است که بر روی آن از اجزای برچسب گذاری شده استفاده کرده اند. این اجزا شامل کلیدها، تجهیزات کنترلی و حفاظتی، رله ها و غیره است.

معرفی پی ال سی 1500و ویژگی‌های آن

این کنترل کننده‌های قدرتمند فرایندهای صنعتی مختلف را مطابق با برنامه‌ای که مد نظر کاربر است اجرا کرده و قابلیت‌های بسیاری را در اختیار ما می‌گذارند. این روزها بسیاری از کارخانجات و مراکز صنعتی بزرگ از PLC برای کنترل سیستم‌های مورد نیاز خود استفاده می‌نمایند. اکثر تولیدکنندگان پی ال سی قطعات سخت افزاری و نرم افزاری را برای ایجاد یک سیستم اختصاصی توسعه داده اند.

جالب اینجاست که بسیاری از دستگاه های فیزیکی اصلی به PLC متصل هستند! سوئیچ های Start و Stop، کنتاکت های OL و رله M به ماژول های سخت افزاری که بخشی از PLC هستند؛ متصل شده اند. این نوع پی ال سی ها همانطور که از نامش هم پیدا است به صورت کامپکت است یعنی هر سه بخش تغذیه، سی پی یو یا پردازنده و بخش ورودی خروجی ها داخل یک باکس قرار دارد. زبان برنامه نویسی در پی ال سی ها LADDER یا نردبانی ، FBD یا فانکشن بلوک دیاگرام یا SLT است. این زبان ها به علت سادگی و قابل درک بودن، معمولا بسیار کاربرپسند هستند.

مثلا پی ال سی های قدیمی‌تر از کلمات حافظه 8 یا 16 بیتی استفاده میکنند. ولی یه سری از plcهای جدیدتر از ساختار حافظه مبتنی بر کلمات Double word و 32 بیتی استفاده میکنند. با این حال شما میتونید پی ال سی‌هایی رو هم پیدا کنید که با قیمت‌های پایین‌تر و حدود 500 هزار تا یک میلیون تومان مثلاً از خانواده‌های دلتا یا زیمنس S7 200 کارتون رو برای شروع راه بندازه. سیستم عامل‎های مختلف PLC در مناطق مختلف جهان ترجیح داده می‌شوند. یک اکوسیستم می‌تواند شامل نرم‌افزار، فروشندگان، تأمین‌کنندگان، منابع فنی باشد. همانطور که تولیدکنندگان PLC صنعت را به دست گرفتند، تلاش‌های خاص خود را در یک فضای جغرافیایی متمرکز کردند.