پیشنهادات هزینه شبکه بر اساس یک فرض نادرست است

البته دستگاه های AR نیز در آینده از شبکه های تلفن همراه استفاده خواهند کرد. با این حال، شواهد نشان نمی دهد که محدودیت های ظرفیت شبکه تلفن همراه ناشی از AR وجود خواهد داشت. این در اصل به دلیل 5G است که همینطور است انتظار می رود تا بیش از دو و نیم برابر کارآمدتر از 4G باشد. ما انتظار داریم که سرعت برنامه‌های واقعیت افزوده بیشتر از مگابیت دو رقمی پایین در ثانیه نباشد، در حالی که 5G می‌تواند تا سرعت یک گیگابیت در ثانیه را در باند پایین (<1 گیگاهرتز) و باند متوسط ​​(1.7-4.7 گیگاهرتز) پشتیبانی کند. به همین دلیل است که ما انتظار نداریم که دستگاه‌های واقعیت افزوده منجر به رشد ترافیکی شوند که منجر به تغییر عمده در معماری فیزیکی و مویرگی مورد نیاز شبکه‌های تلفن همراه شود.

برای مصرف‌کنندگان اروپایی، اولویت این است که اطمینان حاصل شود که شبکه‌های ثابت که اکثریت قریب به اتفاق داده‌ها را حمل می‌کنند، قابلیت‌های فنی برای سرمایه‌گذاری در اینترنت فردا را دارند – و خبر خوب این است که نقشه راه سرمایه‌گذاری موجود این صنعت در حال حاضر در مسیر فعال کردن خانه‌ها قرار دارد. سرعت اتصال ده ها برابر بیشتر از امروز است. همراه با بهبودهای مورد انتظار در تأخیر از طریق رشد مستمر در مراکز داده لبه، شبکه اروپا بیش از اندازه کافی پتانسیل برای رسیدگی به تقاضا برای متاورس و سایر خدمات اینترنتی برای دهه های آینده دارد.

دستگاه های AR محدودیت ظرفیت ایجاد نمی کنند

اپراتورهای مخابراتی و CAP کسب و کارهای همزیستی هستند که نقش های متفاوت اما مکمل را در اکوسیستم دیجیتالی ایفا می کنند. هر سال، متا ده ها میلیارد یورو در برنامه ها و پلتفرم های ما – مانند فیس بوک، اینستاگرام و کوئست – سرمایه گذاری می کند تا میزبانی محتوا را تسهیل کند. میلیاردها نفر روزانه برای دسترسی به این محتوا آنلاین می‌شوند و تقاضایی را ایجاد می‌کند که به اپراتورهای مخابراتی اجازه می‌دهد از مردم برای دسترسی به اینترنت هزینه دریافت کنند. سرمایه گذاری ما در محتوا به معنای واقعی کلمه درآمد و مدل تجاری اپراتورهای مخابراتی را هدایت می کند.

طی دهه‌های اخیر، اقتصاد دیجیتال به رشد اقتصادی و ایجاد جامعه به روش‌هایی که هیچ‌کس تصورش را نمی‌کرد کمک کرده است. یکی از دلایل این امر این است که اینترنت به عنوان یک زیرساخت باز تکامل یافته است و سازمان ها برای باز کردن فرصت ها همکاری می کنند. شرکت‌های CAP و اپراتورهای مخابراتی برای سال‌ها با موفقیت همکاری کرده‌اند، مانند زمان همه‌گیری کووید، زمانی که سازمان‌ها برای کمک به حفظ ارتباط مردم با یکدیگر همکاری کردند. و ما به همکاری با شرکای خود در سطح جهانی و اروپا ادامه خواهیم داد تا تجربه کاربر را بهبود ببخشیم، کارایی شبکه را افزایش دهیم و تجربیات همه جانبه را زنده کنیم.

از طریق سرمایه‌گذاری ما با شرکای خود در کابل‌های زیردریایی مانند Marea، Havfrue، Havhingsten و Amiti، ظرفیت فراآتلانتیک از سال 2016 تقریباً چهار برابر شده است. این سرمایه‌گذاری‌ها، همراه با سایر نوآوری‌های فنی که متا رهبری کرده است، باعث رشد قابل توجه تقاضا برای خدمات داده مخابراتی شده است. در همین حال، هزینه هر بیت به شدت کاهش یافته است و ما تخمین زدن کمتر از یک چهارم پنج سال پیش است.

خبر خوب این است که پوشش 5G اروپا تقریباً رشد چشمگیری داشته است سه چهارم از جمعیت 27 کشور اتحادیه اروپا اکنون به 5G دسترسی دارند. البته هنوز کار برای انجام دادن وجود دارد، اما هدف اتحادیه اروپا برای پوشش 100 درصدی باید تا سال 2030 قابل دستیابی باشد. این زیرساخت 5G به متاورس این امکان را می دهد که به مرور زمان، تجربیات موبایل AR را با ارزش واقعی به جامعه ارائه دهد و هیچ مدرکی وجود ندارد. سرمایه گذاری اضافی برای تحقق این امر مورد نیاز است.

همکاری کلید باز کردن پتانسیل متاورس است

مهندسان ما برخی از بهترین‌های جهان هستند و همچنان در پیشتاز زنده کردن چشم‌انداز AR ما هستند. این یکی از جاه طلبانه ترین تلاش های تحقیق و توسعه در جهان امروز است که بر ایجاد یک نوع جدید واقعاً انقلابی از پلت فرم محاسباتی متمرکز شده است. با این حال، برای غلبه بر چالش های ذکر شده در بالا، سال ها طول می کشد تا دستگاه های AR در همه جا حاضر شوند.

از آموزش گرفته تا آموزش پزشکی و ساخت و ساز، میلیون ها نفر در حال حاضر از فناوری همه جانبه استفاده می کنند. این تعداد به ناچار رشد خواهد کرد. ما می دانیم که برخی از اپراتورهای مخابراتی اروپایی پیشنهادات هزینه شبکه را با حدس و گمان در مورد محدودیت های ظرفیت ناشی از پذیرش متاورس توجیه کرده اند – اما این مزخرف است. توسعه متاورس به اپراتورهای مخابراتی نیازی به افزایش هزینه های سرمایه ای برای سرمایه گذاری بیشتر در شبکه نخواهد داشت.

اما مشارکت مستلزم تشخیص صادقانه فرصت‌ها و چالش‌هایی است که همه ما در این مسیر با آن‌ها روبرو هستیم. به دلایلی که در بالا ذکر شد، به سادگی هیچ مدرکی برای حمایت از دیوار ظرفیت متاورس وجود ندارد – به همین دلیل است که ما صدای خود را به نگرانی مشترک طیف وسیعی از سازمان‌ها در مورد پیشنهادات هزینه شبکه اضافه می‌کنیم (از جمله از جامعه مدنی، دانشگاه، ارگان های صنعتی و کارشناسان نظارتی). همانطور که قبلا ذکر شد، ما چالش‌هایی را که برخی از اپراتورهای مخابراتی اروپایی اکنون با آن مواجه هستند، می‌شناسیم، اما تحمیل هزینه شبکه دلخواه بر شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری و نوآوری را در اکوسیستم دیجیتال به ارمغان می‌آورند، راه‌حل پایداری نیست.

منبع

در واقع، اروپا باید به خاطر پیشرفتش در نصب فیبر به خانه/ساختمان (FTTH/B) که با توجه به طول عمر بیش از 30 سال، سنگ بنای فناوری دسترسی و سرمایه گذاری «یک بار در نسل» است، تحسین شود. اکنون بیش از 60 درصد اروپایی ها از پوشش FTTH/B برخوردار هستند. استقرارها در راه رسیدن به آن هستند کمیسیون اتحادیه اروپا هدف از پوشش کامل خانه ها با شبکه گیگابیتی تا سال 2030. بازارهای بزرگ مانند اسپانیا (89%) و فرانسه (63%) برای ایجاد ظرفیت زود سرمایه گذاری کرد، با گزارش Orange هزینه های سرمایه ای کمتر در سال 2022 با استناد به “استقرار در مرحله پیشرفته”.

با نگاهی به آینده، ظرفیت شبکه ثابت اروپا، با استقرار FTTH/B که به راحتی قابل ارتقا است، برای تامین تقاضا برای متاورس و سایر خدمات اینترنتی برای دهه های آینده بیش از اندازه کافی است. اولیه GPON استقرارهای مبتنی بر FTTH/B مبتنی بر (Gigabit Passive Optical Network) از سرعت 2.4 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کنند. اینها امروزه به سرعت متقارن 10 گیگابیت در ثانیه با موجود قابل ارتقا هستند. XGS-PON تجهیزات و کار در حال حاضر در حال پیشرفت است ارتقاء بیشتر به سرعت های 25 و 50 گیگابیت در ثانیه – همه در یک فیبر زیرین.

دنیاهای غوطه‌وری که می‌توانیم در VR کشف کنیم، تنها یکی از راه‌های ممکن برای تجربه متاورژن هستند. دستگاه‌های واقعیت افزوده (AR) که محتوای دیجیتال را به شکل کوچکی روی دنیای واقعی قرار می‌دهند، بخش مهم دیگری از متاورس در آینده خواهند بود.

این به این دلیل است که پذیرش متاورس برای آینده قابل پیش‌بینی عمدتاً از طریق واقعیت مجازی (VR) انجام می‌شود. تقریباً تمام محتوای VR در حال حاضر از طریق شبکه های ثابت از طریق Wi-Fi مصرف می شود. این شبکه های ثابت در حال حاضر در اکثر اروپا ایجاد شده اند و تقریباً حمل می شوند 20 بار ترافیک شبکه های تلفن همراه ما از اطلاعات خودمان می دانیم که بیش از سه چهارم ترافیک متا در اروپا از طریق شبکه های ثابت تحویل داده می شود.

ظرفیت بیشتر با هزینه کمتر به نفع مردم و مشاغل در دو سوی اقیانوس اطلس بوده است. به عنوان مثال، از سال 2019 کابل Marea دارد کمک کرد تقریباً 18 میلیارد دلار در هر سال به اقتصاد اروپا می رسد – و این میزان با فعال شدن سایر کابل ها در سال های 2024 و 2027 افزایش خواهد یافت.

عینک‌های AR دستگاه‌های «در حال حرکت» مانند تلفن‌های همراه خواهند بود. اما همانطور که از تلفن همراه خود در مکان هایی مانند خانه یا محل کار خود با دسترسی به Wi-Fi استفاده می کنید، ما انتظار داریم که اکثریت قریب به اتفاق استفاده از واقعیت افزوده از طریق Wi-Fi از طریق شبکه های ثابت باشد. این امر منطق باند بالای 6 گیگاهرتز را به عنوان بدون مجوز برای پشتیبانی از رشد مورد انتظار Wi-Fi تقویت می کند.

ما همچنین پیشگام سرمایه گذاری های شبکه ای حیاتی بوده ایم که اروپا را به آفریقا، خاورمیانه و آسیای جنوبی از طریق پروژه های کابلی زیردریایی برجسته از جمله متصل می کند. 2 آفریقا و 2 مروارید آفریقا. برای ارائه این موارد، ما با طیف وسیعی از اپراتورهای مخابراتی از جمله Vodafone و Orange همکاری کرده‌ایم. علاوه بر این، متا یکی از مشتریان بزرگ صنعت مخابرات اروپا است. از سال 2018، ما بیش از نیم میلیارد یورو برای اجاره یا خرید بیش از یک میلیون کیلومتر فیبر زمینی سرمایه گذاری کرده ایم.

همانطور که ما راه افتاد در ماه دسامبر، چشم‌انداز ما برای ایجاد عینک‌های واقعیت افزوده واقعی مستلزم سال‌ها پیشرفت است تا دستگاه‌هایمان را باریک‌تر، سبک‌تر، سریع‌تر و قدرتمندتر کنیم، همگی در حالی که باتری کمتری مصرف می‌کنند و گرمای کمتری تولید می‌کنند. دستگاه‌ها باید هم جهان و هم عبارات کاربر را درک کنند تا پیکسل‌ها را به‌طور مؤثری روی واقعیت قرار دهند تا تجربه‌ای واقعاً متحول کننده ارائه دهند.

از سال 2017، متا به تنهایی بیش از 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت دیجیتال جهانی، از جمله میلیاردها یورو در اروپا، سرمایه گذاری کرده است. و در سال 2022، بیش از 30 میلیارد دلار در سطح جهانی در زیرساخت‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کردیم، با نسبت سرمایه به درآمد همسو یا بالاتر از اپراتورهای بزرگ مخابراتی اروپایی.

ما چالش‌های مالی را که اپراتورهای مخابراتی اروپایی پس از دهه‌ها عملکرد قوی با آن مواجه هستند، می‌شناسیم. با این حال، پیشنهادات برخی از اپراتورهای مخابراتی اروپایی برای اعمال هزینه های شبکه برای ارائه دهندگان برنامه محتوا (CAP) مانند متا راه حل نیست. پیشنهادات هزینه شبکه بر اساس یک فرض نادرست ساخته شده اند زیرا ارزشی را که CAP برای اکوسیستم دیجیتال ایجاد می کند و همچنین سرمایه گذاری هایی که ما در زیرساخت های زیربنای آن انجام می دهیم را تشخیص نمی دهند.

ما همچنین برای ساخت و استقرار یک شبکه تحویل محتوا (CDN)، از جمله یک شبکه فیبر گسترده اروپایی، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که بیش از 99 درصد از محتوای درخواستی کاربر را قادر می‌سازد تا کارآمدتر ارائه شود. ما از اپراتورهای مخابراتی برای این کار هزینه ای دریافت نمی کنیم. اشتیاق ما برای بهره وری شبکه و محلی نگه داشتن محتوا نیز از طریق مشارکت پیشگامانه ما با جامعه اینترنتی توسعه مبادلات اینترنتی جدید (IXP) در کشورهایی مانند کلمبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو.

شبکه های ثابت در کوتاه مدت باعث پذیرش متاورس خواهند شد

هزینه های شبکه 5G نیز بسیار کمتر از آنچه قبلا تصور می شد گران است. با پیشرفت‌های عظیم رادیویی MIMO، اپراتورهای مخابراتی شاهد استقرار شبکه 5G باند میانی (3.5 گیگاهرتز) هستند که انتشار مشابه شبکه‌های 4G در فرکانس 2.1 گیگاهرتز را به دست می‌آورد که منجر به کاهش چشمگیر هزینه‌های راه‌اندازی شبکه 5G با استفاده مجدد از سایت‌های غیرفعال و دارایی‌های شبکه حمل و نقل موجود می‌شود.

اما چیزهای بسیار بیشتر از این وجود دارد. در متا، ما همچنین برای ساخت و بهبود زیرساخت‌های تکمیلی پایدار سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا اکوسیستم اینترنت قابل اعتمادتر و کارآمدتر شود. در طول دهه گذشته، CAP ها به طور جمعی انجام داده اند سرمایه گذاری کرد بیش از 880 میلیارد دلار در زیرساخت دیجیتال جهانی، شامل تقریباً 120 میلیارد دلار در سال از سال 2018 تا 2021. این مشارکت های زیرساختی توسط شرکت های فناوری انجام شده است. صرفه جویی در اپراتورهای مخابراتی حدود 6 میلیارد دلار در سال