چگونه متا برای انتخابات 2023 ترکیه آماده می شود


ترجمه ترکی را ببینید.

حذف محتوای مضر برای ایمن نگه داشتن افراد

ما از مردم می‌خواهیم که خود را در پلتفرم‌های ما بیان کنند و در مورد مسائلی که برایشان مهم است صحبت کنند و در عین حال امن باشند. ما استانداردهای جامعه تعدادی از زمینه های مربوط به انتخابات را پوشش می دهد و توضیح می دهد که چه محتوایی در فیس بوک و اینستاگرام مجاز است و چه چیزی مجاز نیست. این شامل سیاست‌های آزار و اذیت، تحریک و خشونت، و همچنین سیاست‌های دقیق در مورد سخنان مشوق نفرت است که حملات به افراد را بر اساس ویژگی‌هایی مانند قومیت یا مذهب ممنوع می‌کند. به محض اینکه محتوایی را که این قوانین را نقض می کند حذف می کنیم.

با نزدیک شدن به روز انتخابات، مرکز عملیات انتخابات ترکیه را فعال خواهیم کرد، یک ابتکار فراگیر که کارشناسان را در سراسر شرکت از جمله تیم های مهندسی، حقوقی، تحقیقاتی و تحلیلی گرد هم می آورد تا تهدیدات بالقوه در سراسر برنامه های ما را در زمان واقعی شناسایی کرده و به آنها پاسخ دهند. به سرعت.

مبارزه با اطلاعات نادرست و اخبار نادرست

در موارد خاص، اطلاعات نادرست را از فیس بوک و اینستاگرام به طور کامل حذف می کنیم، زمانی که می تواند منجر به خشونت قریب الوقوع، آسیب فیزیکی شود یا ممکن است محتوایی برای سرکوب رای دادن باشد، مانند اطلاعات نادرست درباره تاریخ، مکان، زمان و روش های رای گیری.

برای سایر انواع اطلاعات نادرست، ما بر کاهش سرعت گسترش تمرکز می کنیم تا افراد کمتری آن را ببینند و مردم را به اطلاعاتی از منابع معتبر هدایت کنیم. برای انجام این کار، ما با بیش از 90 سازمان مستقل و شخص ثالث حقیقت‌سنجی در سراسر جهان کار می‌کنیم، از جمله دوغرولوک پایی & تییت که در ترکیه.

وقتی شرکای راستی‌آزمایی ما محتوایی را نادرست ارزیابی می‌کنند، با نشان دادن آن در فیدها به‌طور قابل توجهی توزیع آن را کاهش می‌دهیم تا افراد کمتری آن را ببینند، به افرادی که محتوا را به اشتراک می‌گذارند – یا قبلاً آن را به اشتراک گذاشته‌اند – اطلاع می‌دهیم که این اطلاعات نادرست است، و ما یک برچسب هشدار را اعمال می کنیم که به مقاله حقیقت شناس که این ادعا را رد می کند پیوند دارد. وقتی شرکای راستی‌آزمایی ما در ترکیه، محتوا را «نادرست»، «تا حدی نادرست» یا «تغییر» می‌دهد، برچسب‌های هشدار دهنده را به آن محتوا می‌بندیم و توزیع آن را کاهش می‌دهیم تا مردم کمتر آن را ببینند.

ما یافتن و رتبه‌بندی محتوای مربوط به انتخابات ترکیه را برای حقیقت‌بین‌ها آسان‌تر کرده‌ایم، زیرا می‌دانیم که سرعت در طول رویدادهای خبری فوری بسیار مهم است. ما از تشخیص کلمه کلیدی برای گروه بندی محتوای مرتبط در یک مکان استفاده می کنیم و یافتن آن را برای حقیقت شناسان آسان می کند.

علاوه بر این، در واتس اپ، اگر افراد پیامی مشکوک یا نادرست دریافت کردند، آنها را تشویق می‌کنیم که اطلاعات را با سازمان‌های حقیقت‌سنجی بررسی کنند. دوغرولوک پایی یا تییت برای تایید صحت آن

ما همچنین کمپین «چگونه با اطلاعات نادرست مبارزه کنیم» را راه‌اندازی کردیم تا به مردم کمک کنیم اخبار نادرست آنلاین را شناسایی کرده و علیه آن اقدام کنند. به عنوان بخشی از این کمپین، ما با ایستگاه‌های رادیویی محلی برای پخش آگهی‌های تبلیغاتی درباره نحوه شناسایی اطلاعات نادرست و کارهایی که می‌توانید در مورد آن انجام دهید، همکاری کردیم.

ما برای آموزش سواد دیجیتال ارزش قائل هستیم و برنامه هایی را برای بهبود آن در ترکیه با تاکید بر شناسایی اطلاعات نادرست راه اندازی کرده ایم. در مارس و آوریل 2023، ما همچنین با سازمان‌های دانشگاهی، رسانه‌ای و غیرانتفاعی – از جمله دانشگاه Bilgi، MediaWise و Habitat Association – برای ارائه اطلاعات نادرست و آموزش سواد انتخاباتی برای بزرگسالان همکاری کردیم.

پرداختن به ویروسی بودن در واتس اپ

سال گذشته محدودیت‌هایی را برای ارسال در واتس‌اپ اعلام کردیم که تضمین می‌کند هر پیامی که یک بار فوروارد می‌شود، تنها می‌تواند در یک زمان به یک گروه ارسال شود. زمانی که ما همین ویژگی را برای پیام های بسیار فوروارد شده در سال 2020، تعداد این پیام‌های ارسالی در واتس‌اپ بیش از 70 درصد کاهش یافت.

افراد همچنین می‌توانند کنترل کنند که چه کسی می‌تواند آنها را به چت‌های گروهی اضافه کند و گزینه‌هایی برای مسدود کردن و گزارش دادن مخاطبین ناشناس داشته باشند، که به آنها کنترل بیشتری بر حریم خصوصی خود می‌دهد.

شفاف‌تر کردن تبلیغات سیاسی

تبلیغ کنندگانی که می خواهند اجرا کنند تبلیغات مربوط به مسائل اجتماعی، انتخابات یا سیاست در برنامه های ما باید برای اثبات هویت آنها و همچنین تأیید کشور محل سکونت آنها یک فرآیند تأیید انجام شود. آگهی‌ها همچنین دارای برچسب سلب مسئولیت «پرداخت شده توسط» خواهند بود تا آگهی‌دهنده پشت آن نشان داده شود.

ما همچنین کنترل‌های جدیدی را معرفی کرده‌ایم تا افراد بتوانند تبلیغات کمتری را ببینند. وقتی افراد در این کنترل‌ها شرکت می‌کنند، دیگر آگهی‌هایی با برچسب سلب مسئولیت «پرداخت شده توسط» را نخواهند دید.

تمامی تبلیغات سیاسی و انتخاباتی به ما اضافه شده است کتابخانه تبلیغات به مدت هفت سال تا همه بتوانند اطلاعاتی در مورد هدف گذاری ببینند، چه تبلیغاتی در حال حاضر در حال اجرا هستند و چه مقدار برای آنها هزینه شده است.

مبارزه با مداخله در انتخابات

ما تیم‌های تخصصی ایجاد کرده‌ایم تا از مداخله در انتخابات با تمرکز بر رفتار غیراصیل هماهنگ (CIB) جلوگیری کنیم – زمانی که گروه‌هایی از مردم از شبکه‌های پیچیده صفحات، گروه‌ها و حساب‌ها برای تلاش و دستکاری در بحث عمومی استفاده می‌کنند.

از سال 2017، ما بیش از 200 شبکه را در سراسر جهان برای CIB حذف کرده‌ایم و زمانی که این نوع فعالیت‌ها را در پلتفرم‌های خود شناسایی می‌کنیم – به‌ویژه زمانی که مربوط به انتخابات باشد، اقدام می‌کنیم. ما همچنان به نظارت، حذف و اشتراک‌گذاری عمومی جزئیات شبکه‌های CIB در صورت یافتن آنها ادامه خواهیم داد.


ترجمه ترکی

  • 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerin güvenli ve emniyetli bir şekilde yapılmasına yardımcı olmak amacıyla, uygulamalarımızda asılsız bilgilerin yayılmasını azaltmak و zararlı içerikleri kaldırnülücüne.
  • Seçim günü yaklaşırken, potansiyel tehditleri gerçek zamanlı olarak belirlemek ve daha hızlı müdahale edebilmek için Seçim Operasyon Merkezimizi etkinleştiriyoruz.
  • Aynı zamanda, seçimler ve çevrimiçi asılsız bilgi konusunda eğitim programları başlatarak Türkiye’de dijital okuryazarlığı geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz.

اینسانلاری گوونده توتمک ایچین زارارلی ایچریکلری کالدیرما

İnsanların uygulamalarımızda önemsedikleri konular hakkında açıkça konuşabilmelerini و bunu yaparken güvende olmalarını istiyoruz. Topluluk Standartlarımız, فیس بوک و اینستاگرام’دا هانگی ایچریکلره ایزین وریلیپ وریلمدیغینی هرکسه آچیک بیر şekilde belirtiyor و seçimlerle ilgili birçok alanı kapsıyor. Bunlar arasında taciz ve şiddete teşvik politikalarının yanı sıra etnik koken veya din gibi konularda insanlara yönelik saldırıları yasaklayan ayrıntılı nefret söylemi politikaları da yer alıyor. Bu kuralları ihlal eden içerikleri tespit ettiğimiz anda kaldırıyoruz.

Seçim günü yaklaştıkça, potansiyel tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit etmeye ve hızlı بیر şekilde aksiyon almaya odaklanan Türkiye Seçim Operasyon Merkezini etkinleştireceğiz. Meta’nın geniş çaplı bu girişimi, kompaniimizin farklı departmanlarında çalışan mühendis, hukukçu, araştırmacı ve analiz uzmanlarını bir araya getirecek.

Asılsız Bilgi ve Asılsız Haberle Mücadele

Belirli durumlarda, olası şiddete veya fiziksel zarara katkıda bulunabilecek veya oy vermeyi engellemeyi amaçlayan asılsız bilgileri Facebook ve Instagram’dan tamamen kaldırıyoruz. بونا، اوی ورمه تاریهلری، یرلری، ساعتلری و یونتملریله ایلگیلی آسیلسیز هابرلر د داهیل.

Diğer tum asılsız bilgi türlerini daha az insanın görmesi için, yayılmasını yavaşlatmaya ve insanları yetkili kaynaklardaki bilgilere yönlendirmeye odaklanıyoruz. بونو یاپمک ایچین، آرالاریندا تورکیه دن دوغرولوک پایی ve تییت‘in de olduğu, 90’ın üzerinde bağımsız üçüncü taraf haber doğrulama kuruluşuyla çalışıyoruz.

Birlikte çalıştığımız doğrulama kuruluşları bir içeriği asılsız olarak sınıflandırdığında, insanların bu içeriği görme olasılığını azaltmak için içeriğin gösterimini önemli ölçüde düşürüyoruz, içeriği paylaşan veya daha önce paylaşmış olan kişileri uyarıyoruz ve içeriğe doğrulama kuruluşunun bilginin asılsız olduğuna dair hazırladığı makaleye yönlendiren uyarı etiketleri ekliyoruz. Bir içerik “asılsız”, “kısmen asılsız” ویا “değiştirilmiş” olarak sınıflandırıldığında bu içeriğe uyarı etiketleri ekliyoruz ve insanların bu içeriği görme olasılığını azaltmakiğin.

Doğrulama kuruluşlarının Türkiye’deki seçimlerle ilgili içerikleri bulmalarını ve sınıflandırmalarını kolaylaştırdık، çünkü son dakika haberleri yaratan olaylarda özellikle hızlön davranmanliuny oldınu. دوغرولوک کورولوشلارینین داها کولای بولابیلمسی آدینا سچیملرله ایلگیلی ایچریکلری تک بیر یرده توپلاماک ایچین آناهتر کلیمه تسپیتی کولانی یوروز.

Aynı zamanda WhatsApp’ta, insanlara şüpheli veya yanlış gibi görünen bir mesaj geldiğinde, onları içeriğin doğruluğunu teyit etmeleri için, doğrulama kuruluşları دوغرولوک پایی ve تییت ile bu bilgileri tekrar kontrol etmeye teşvik ediyoruz.

Ayrıca kullanıcılarımızın çevrimiçi ortamda asılsız haberleri tespit etmelerine ve bunlara karşı harekete geçmelerine yardımcı olmak için “Asılsız Bilgi ile Nasıl Mücadele Edebilirsiniz? başlıklı kampanyayı hayata geçirdik. Bu kampanya çerçevesinde asılsız bilgilerin nasıl tespit edildiğine ve bu durumda ne yapılması gerektiğine dair bilgiler paylaşan reklamlar için yerel radyo istasyonlarıyla ortaklık kurduk.

دیجیتال اوکوریازارلیک اغیتیمینه دغر ورییوروز، بو دوغرولتودا یانلیش بیلگیلری تسپیت اتمه اوداکلانان و تورکیه ده دیجیتال اوکوریازارلیغی ژلیشتیرمه ای آماچلایان برنامهلار خوبلاتتیک. Mart ve Nisan 2023’te, yetişkinlere yanlış bilgilendirme ve seçim okuryazarlığı eğitimi sağlamak için Bilgi Üniversitesi, MediaWise ve Habitat Derneği dahil olmak üzere, medya kar amacı gütmelayen işıpti.

WhatsApp’ta Viral Mesajlar

گئچن ییل، بیر کز ایلتیلن هرهنگی بیر مساجین، بیر سفرده یالنیزکا بیر گروبا ایلتیله بیله جینی آچیکلامیشتیک. 2020’de aynı özelliği iletilme oranı yüksek olan mesajlar için de kullanıma sunduk و WhatsApp’ta gönderilen bu mesajların sayısının yüzde 70’ten yüksek bir oranda azaldığını gördük.

İnsanlar ayrıca kendilerini grup sohbetlerine kimlerin ekleyebileceğini kontrol edebiliyor ve bilinmeyen kişileri engelleyebiliyor veya şikayet edebiliyor, böylece gizlilikleri üzerinde daha da fazla kontrol sahibi olmalarına sahibi olmalarına yolanakuz.

Siyasi Reklamlar ve Sheffaflık

Uygulamalarımızda سوسیال meselelerle، seçimlerle veya siyasetle ilgili reklamlar yayınlamak isteyen reklamverenlerin، kim olduklarını ve hangi ülkede yaşadıklarını kanıtlamak için bir doğrulama sürecinden geçmeleri gerekiyor. Şeffaflık ilkelerimize paralel olarak paylaşımların üzerine reklam verenin kim olduğunu gösteren etiketler ekleniyor.

Ayrıca, insanların daha az reklam görmeyi seçebilmeleri için yeni kontroller de ekledik. Kullanıcılar bu kontrolleri kullandığında etiketlenmiş reklamları görmüyor.

Tüm siyasi ve seçime dayalı reklamlar, yedi yıl boyunca bulunacak şekilde Reklam Kütüphanemize ekleniyor، böylece herkes hangi reklamların yayında olduğunu، hedeflemeyle ilgili bilgileri ve bunlara ne kadar harcama yapıldığını öğrenebiliyor.

Seçim Müdahalesiyle Mücadele

Seçimlere müdahaleyi engellemek için uzmanlaşmış ekipler oluşturduk. Bu oluşturduğumuz ekipler sayesinde, sofistike ağlar kullanarak kamusal tartışmaya müdahale etmeye çalışan bazı Sayfalar, Gruplar ve Hesaplara, yani koordineli kötüye kullanım (CIB) konusuna odaklandık.

2017’den bu yana, koordineli kötüye kullanımlar (CIB) nedeniyle dünya çapında 200’den fazla ağı kaldırdık; پلتفرملاریمیزدا بو تارز بیر فاعلیت تسپیت ائتیغیمیزده، اوزللیکله د سئچیملرله ایلگیلی اولدوغو دوروملاردا، آکسیون آلیوروز. تسپیت اتتیغیمیز سی بی آغلارینی تاکیپ اتمه، کالدیرمایا و دتایلارینی هرکسه آچیک اولاراک پایلاسمایا دوام ادمه ای.

منبع